Recenzja -Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Dodano: Marzec 10th, 2017

images

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to nie powieść, a scenariusz spektaklu teatralnego Jacka Thorne’a. Jego autorami są  J. K. Rowling – matka sagi o Harrym Potterze, ale również Jack Thorne i John Tiffany.

 Akcja rozgrywa się 19 lat od zakończenia Bitwy o Hogwart. Harry jest teraz ojcem trójki dzieci, mężem oraz wysoko usytuowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii. W książce nie zabrakło także Rona i Hermiony, którzy stawiają czoło prawdziwie dorosłym problemom, takim jak wychowywanie dzieci czy godzenie ze sobą życia rodzinnego i zawodowego.

 Mogłoby się wydawać, że Harry wiedzie wreszcie spokojne życie, ale fabuła książki szybko wprowadza nas w prawdziwe realia. Do Harry’ego powracają upiorne sny, a jego syn Albus nie potrafi się odnaleźć jako potomek Chłopca Który Przeżył. Przewracając kolejne strony, dowiadujemy się, że nad głową Albusa zbiera się coraz więcej ciemnych chmur – a ciemność bynajmniej  nie jest tu przypadkiem.

Jako osoba, która dorastała wśród książek i filmów o Harrym, muszę przyznać, że lektura była dla mnie bardzo miłą sentymentalną wycieczką w misternie utworzoną przez Rowling książkową rzeczywistość. Jedynym minusem jest dla mnie forma scenariusza, która pozbawia całość emocji i w wielu przypadkach sami musimy je sobie dopowiadać ze względu na specyficzny sposób pisania dialogów. Po przeczytaniu całości na pewno ktoś, kto jest zżyty z sagą, nie będzie zawiedziony.

 Maksymilian Chojnacki, 1c